Zegarki Traser oraz inne akcesoria, które przydadzą Ci się w terenie

Zegarki Traser oraz inne akcesoria, które przydadzą Ci się w terenie

Przed wyruszeniem na przygodę w terenie warto się dobrze przygotować. Gdy człowiek znajduje się z dala od najbliższej cywilizacji, zaczyna doceniać, jak ważny jest dobry sprzęt i odpowiednie przygotowanie. Co zatem ze sobą zabrać? Jakie są najistotniejsze akcesoria, które okażą się niezbędne w leśnej głuszy? Czy scyzoryk, krzesiwo i zegarek taktyczny w zupełności wystarczą?

Obowiązkowe wyposażenie każdego miłośnika outdooru

Wyprawy terenowe nie należą do najłatwiejszych. Kurtka, kilka konserw i butelka wody to zdecydowanie za mało, żeby komfortowo poradzić sobie z przeprawą przez wymagające lasy, czy szlaki górskie. Odpowiedni sprzęt wraz z mapą terenu jest absolutnie niezbędny do pokonywania licznych przeszkód napotkanych na drodze.

Jakie zatem elementy wyposażenia warto mieć ze sobą? Bez tych przedmiotów pokonanie kilkudniowego trudnego szlaku może okazać się niemożliwe: zapalniczka (najlepiej gazowa), nóż lub maczeta, plecak na wodę i jedzenie, mapa, kompas, latarka lub inne źródło światła, krótka lina z karabińczykiem, namiot, mała apteczka lub bandaże z plastrami, ciepłe ubrania i buty, śpiwór z karimatą. To podstawowe wyposażenie, które pomoże przetrwać w dziczy. Oczywiście, w zależności od sytuacji, mogą być potrzebne dodatkowe narzędzia.

Traser, czyli niezbędnik każdego survivalowca

Zegarki taktyczne stały się ostatnio bardzo popularne wśród miłośników survivalu. Posiadają one cechy umożliwiające wykorzystywanie ich w najbardziej ekstremalnych warunkach. Są przy tym niezawodne i bardzo funkcjonalne. Cechuje je wytrzymała konstrukcja pozwalająca znieść najtrudniejsze warunki pogodowe.

Funkcje, jakimi charakteryzuje się dobry zegarek taktyczny to: podświetlane wskazówki lub cała tarcza zegarka, datownik, stoper, minutnik, alarm i przede wszystkim wysoka odporność na wodę i kurz.

Zegarki Traser poza wymienionymi powyżej funkcjami posiadają także niezniszczalne paski i bransolety, które w żaden sposób nie krępują ruchów nadgarstka. Hartowane szkło, pokrywające tarczę zegarka, odporne jest na uderzenia i upadki z wysokości. Traser jest zegarkiem o klasycznym wyglądzie, co wpływa pozytywnie na jego czytelność w trudnych warunkach. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo znaleźć coś idealnie dopasowanego do własnej ręki.

Jako że zegarki taktyczne są wyjątkowo wytrzymałe, nie wymagają zatem częstej wymiany, ani różnego typu napraw. Warto dlatego dobrze zastanowić się nad jego wyborem i nie szukać tańszych zamienników, które mogą nie sprostać najtrudniejszym warunkom, jakie panują na survivalowym szlaku.

Przydatne gadżety podczas każdej wyprawy

Poza wymienionym już najważniejszym wyposażeniem warto też się zaopatrzyć w kilka równie przydatnych gadżetów. Większość z nich nie zajmuje sporo miejsca, a w nagłej sytuacji, ich funkcja może okazać się zbawienna.

Jednym z nich jest filtr do wody. Plastikowa butelka z aktywnym filtrem węglowym pozwala na wypicie wody pochodzącej z niepewnych źródeł. Chroni ona przed bakteriami, dzięki czemu można uniknąć zakażenia. Nie nadaje się ona jednak do filtrowania wody słonej.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą latarki ładowanej solarnie. Latarki konwencjonalne są z reguły niezawodne, ale wymagają częstej wymiany baterii. W momencie, gdy skończy się już zapas akumulatorów, z pomocą może przyjść wtedy latarka solarna. Podczas podróżowania wystarczy przypiąć ją do plecaka w możliwie nieosłoniętym miejscu, a dzięki promieniom słonecznym, bateria w latarce będzie stale doładowywana.

Rozsądnym jest również zabranie ze sobą lokalizatora. W momencie, gdy survivalowa przygoda pójdzie nie po myśli, wydarzy się jakaś tragedia, telefon ulegnie uszkodzeniu, lub się po prostu rozładuje, z pomocą przyjdzie wtedy właśnie wspomniany lokalizator. Pozwala on na dzwonienie, mailowanie, nawigowanie i wezwanie pomocy. Dzięki nadajnikowi GPS jest on stale widoczny na mapach Google, co skutecznie ułatwia pracę służbom ratunkowym.

Termiczna płachta biwakowa jest wariacją popularnej folii ratunkowej NRC. Dzięki materiałowi, z którego jest uszyta, pozwala ona na skuteczne ogrzanie ciała w niesprzyjających warunkach. Sprawdzi się również doskonale jako śpiwór. Nie zajmuje sporo miejsca, waży bardzo niewiele i jest tania, więc grzechem byłoby jej nie spakować do plecaka.

Survival – zdrowy rozsądek jest najważniejszy!

Akcesoria, zegarki taktyczne i survivalowe gadżety, to tylko wstęp do przygody w terenie. Najważniejszy jest przede wszystkim zdrowy rozsądek. Warto znać swoje możliwości i swoje słabości. Dobre przygotowanie do podróży i poinformowanie bliskich o swoich planach jest czymś, od czego każdy survival powinien się rozpoczynać.

Written by admin

Leave a comment