Wynajem samochodu na wyjazd zagraniczny – o czym musisz pamiętać?

Wynajem samochodu na wyjazd zagraniczny – o czym musisz pamiętać?

Czy wynajętym samochodem można wyjechać za granicę? To możliwe! Zanim jednak zdecydujesz się na zagraniczną podróż, sprawdź dokładnie informacje zawarte w regulaminie wypożyczalni. Porady przygotował specjalista z firmy Inter Fleet.

Wypożyczonym autem za granicę

Wypożyczenie auta na zagraniczny wyjazd ma wiele zalet. Przede wszystkim można wynająć samochód wygodniejszy i większy niż własny, by podróż była komfortowa. Można też ograniczyć koszty, gdy wypożyczenie samochodu za granicą jest po prostu nieopłacalne, a bilety lotnicze lub kolejowe także są za drogie.

Niezależnie od tego, czy chodzi o wynajem auta na wakacje czy też w celach służbowych, zagraniczny wyjazd zawsze powinien być uzgodniony z wypożyczalnią. Musi ona wyrazić zgodę na wyjazd, a klient musi jednocześnie przygotować się na dodatkowe obowiązki.

Warto też pamiętać o tym, że nie każda wypożyczalnia samochodów umożliwia zagraniczne podróże swoją flotą, co warto wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniej oferty dla siebie.

Konieczna dodatkowa opłata

W większości przypadków wypożyczalnia samochodów na wyjazd zagraniczny będzie wymagać od klienta uiszczenia dodatkowej opłaty. Jest ona wpłacana wraz z opłatą za wynajem samochodu i najczęściej wynosi 100-250 zł.

Gdyby klient wyjechał samochodem za granicę, ale wcześniej nie uzyskał zgody od wypożyczalni i nie zapłacił za usługę, naraziłby się na konieczność zapłaty kary.

Duże znaczenie ma też limit kilometrów. Przy wynajmie samochodu na zagraniczny wyjazd zwykle pokonuje się dłuższe dystanse, dlatego najlepiej, aby oferta nie miała limitu kilometrów. Dzięki temu nie zostaną naliczone dodatkowe opłaty – są one liczone od każdego nadmiarowego kilometra.

Warto także zapoznać się z zakresem ochrony ubezpieczeniowej, ponieważ polisa może nie obejmować wszystkich zdarzeń, na przykład holowania czy wynajęcia samochodu zastępczego w razie awarii.

Nie do każdego kraju

Nawet jeżeli wypożyczalnia zgadza się na wynajem auta na wakacje lub podróż służbową za granicę, może ona nie umożliwiać wyjazdu do każdego kraju.

Najczęściej bez ograniczeń można podróżować po krajach Unii Europejskiej, dlatego można wyjechać do Niemiec, Czech, Francji czy do Chorwacji. Wypożyczalnie nie wyrażają zwykle zgody na podróż do krajów jak Białoruś, Ukraina, Rosja. Wynika to między innymi z ograniczeń związanych z ubezpieczeniem samochodowym oraz z większym ryzykiem kradzieży, uszkodzenia pojazdu.

Dokładne informacje dotyczące wypożyczenia samochodu na zagraniczny wyjazd można znaleźć w regulaminach wypożyczalni.

Written by admin

Leave a comment