Poznań i jego skarby: co warto tutaj zobaczyć?

Poznań i jego skarby: co warto tutaj zobaczyć?

Poznań to wyjątkowe miasto, które urzeka licznymi zabytkami oraz wspaniałymi muzeami. Wycieczki po tym mieście to wyjątkowa przygoda dla każdego, kto ceni sobie spotkania z historią oraz możliwość spacerowania w pięknym otoczeniu. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wizyty w tym mieście?

Poznań to piękna starówka. Kto zajrzy na Stary Rynek, ten ujrzy wiele pięknych kamienic z różnych okresów historycznych. Kuszą one pięknymi elewacjami oraz detalami architektonicznymi, dzięki czemu każda z nich stanowi unikalne dzieło sztuki. Dumą Starego Rynku pozostaje jednak inna budowla. Jest nią ratusz, stanowiący jeden z najciekawszych zabytków sztuki renesansowej w Polsce. Zdobią go słynne poznańskie koziołki, którym tak chętnie przyglądają się turyści przybywający na teren stolicy Wielkopolski z odległych zakątków Polski. W rejonie rynku czekają też na gości ciekawe muzea, w gronie których wyróżnia się Rogalowe Muzeum Poznania.

Historię można odkrywać nie tylko na terenie starówki, ale i na Ostrowie Tumskim. To najstarsza część Poznania, której w czasie wycieczki pominąć nie można. Czeka tu przede wszystkim słynna katedra – jedna z najstarszych świątyń w Polsce, służąca zarówno jako kościół, jak i piastowska nekropolia. Groby Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego sprawiają, że świątynia ta jest chętnie odwiedzana przez miłośników historii z całego kraju. W czasie spaceru po Ostrowie Tumskim warto też zwiedzić tutejsze Muzeum Archidiecezjalne oraz rezerwat archeologiczny, dzięki któremu można poszerzyć swą wiedze o najstarszych dziejach Poznania.

Ciekawym doświadczeniem mogą się okazać wycieczki po nieco nowszej części miasta. Warto tu zwrócić uwagę na takie obiekty, jak Teatr Miejski, który dziś służy opera, oraz na Zamek Cesarski, w którego murach organizowane są dziś liczne wydarzenia kulturalne. Warto też zwiedzić takie dzielnice, jak secesyjne Jeżyce i willowy Sołacz. Dla tych, którzy lubią zieleń oraz aktywny wypoczynek, ciekawym fragmentem Poznania stanie się Malta, kusząca ogrodem zoologicznym, pięknym jeziorem oraz termami, które są jedną z najnowszych i najciekawszych atrakcji na terenie miasta.

Poznań znany jest też z ciekawych pomników. Te najsłynniejsze przypominają o ważnych wydarzeniach, takich jak Poznański Czerwiec. Nie brak też pomników, które odnoszą się do miejskich symboli, legend oraz gwary. Zachwycają pomnikowe koziołki, intryguje też Stary Marych. Jego gwarowe gawędy (czyli w gwarze wielkopolskiej blubry) cieszyły się swego czasu wielkim powodzeniem. Warto też zwrócić uwagę na taką ciekawostkę, jaką jest Studzienka Bamberki. Przypomina ona o niemieckich osadnikach, którzy mieli istotny wpływ na rozwój wielkopolskiej kultury.

Jak planować wycieczki po tym mieście? Nie jest to trudne zadaniem, gdyż Poznań może się pochwalić świetnie działającą komunikacją oraz bardzo dobrym zagospodarowaniem. Tanie noclegi na terenie tego miasta można znaleźć bez większych problemów, a doskonała promocja tutejszych zabytków sprawia, że każdy z nas bez przeszkód dotrze do tych obiektów, które zamierza zwiedzić.

Written by admin

Leave a comment