Poczuj klimat Kuby – Hawana

Poczuj klimat Kuby – Hawana

Hawana to miasto nad Zatoką Meksykańską, a zarazem stolica Kuby. Miasto założone zostało w 1515 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velazguez de Cuellar. Początkowo była tylko miastem portowym, ale w roku 1607 stała się stolicą.
To miasto tętniące życiem, energią oraz kolorami. Jak podkreśla las influencias de Elatheo będąc w takim mieście, posłuchamy latynoskiej muzyki, zwiedzimy niesamowitą architekturę. Hawana to miasto, które chce zwiedzić wielu ludzi, w tym i ja. A moim marzeniem jest przejażdżka ulicami Hawany pięknym samochodem z poprzedniej epoki.
Hawana przez setki lat była bardzo ważnym miastem w Amerykach. Będąc w stolicy Kuby, należy zwiedzić wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc.

Co warto zwiedzić?

1. Barkowa katedra – to w niej przez 100 lat znajdował się grobowiec Krzysztofa Kolumba. Został on przeniesiony do Sewilli w momencie odzyskania niepodległości przez Kubę. Budowla ta znajduje się na placu katedralnym i jest ona niewątpliwie najbardziej wyróżniającą się budowlą na Starówce. Budynek został zbudowany z koralu, wyciętego z dużej ilości skał fary koralowej, znalezionej na dnie Zatoki Meksykańskiej. Na zewnętrznej fasadzie możemy znaleźć różne skamieniałości morskie. Budowę rozpoczęto w 1748 roku, a zakończono 1777 roku.

2. Stara Hawana to miejsce, które powinno być pierwszym punktem na mapie każdego zwiedzającego. Na Placu Plaza Vieja znajdują się fontanny, piękne rzeźby i fasady kamieniczek. Plac zbudowany na planie prostokąta, co ciekawe nie ma tu żadnych kościołów. W czasach popularności korridy to właśnie na tym placu rozgrywały się tradycyjne walki z bykiem, a także targi niewolników. W późniejszych czasach odbywały się tutaj miejskie imprezy. Zajrzyjmy tutaj do jednej z najsłynniejszej kubańskiej knajpy La Bodeguita del Medio, w której bywał sam Ernest Hemingway i sączył mojito. Tutaj poczujemy niesamowity klimat, skosztujemy pysznego jedzenia oraz spotkamy zawsze uśmiechniętych, oraz przyjaźnie nastawionych mieszkańców.

3. Kolejnym punktem do zwiedzenia to plac Plaza de San Francisco de Asis. Na tym placu jest tyle barw, że można dostać oczopląsu. Kamieniczki w tym miejscu zostały odrestaurowane i pomalowane na różne kolory, a znajdująca się tu fontanna została odwzorowana na wzór andaluzyjskiej Alhambry. Możemy być zaskoczeni, kiedy na usiądziemy na ławeczce, na której siedzi również nasz polski Fryderyk Chopin. Będą na tym placu, wejdźmy również do Bazyliki św. Franciszka z Asyżu. Zbudowana była pod koniec XVI wieku przez zakon franciszkanów. W czasach Anglików kościół używany był jako kościół anglikański, natomiast po powrocie Hiszpanów, franciszkanie nie chcieli używać go do celów religijnych.

4. Plaza de Armas to miejsce sprzedawców wszystkiego, czyli książek, plakatów, starych gazet, płyt winylowych. Większość książek czy płyt, jakie tutaj znajdziemy, będą dotyczyć Fidela Castro czy Che Guevara dwóch największych rewolucjonistów kubańskich. Na placu tym jest wiele pięknych budowli np. Palacio del Segundo Cabo w stylu barokowym czy Pałac Gubernatora, w którym znajduje się muzeum. Znajdziemy w nim piękną ceramikę, rzeźby, obrazy oraz stare, stylowe meble.

5. Plaza de la Catedral. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się piękna barokowa Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jeśli wejdziemy na wieżę, naszym oczom ukaże się niesamowity widok na cały plac.

6. Muzeum kubańskiego rumu. Trunek ten powstał w 1878 roku i stał się jednym z najsłynniejszych napojów wyskokowych. Rum możemy zakupić w dwóch wersjach: jasnej i ciemnej, a każdy z nich ma co najmniej 3 lata.

7. Wieczory kubańczycy spędzają czas na słynnym deptaku El Maleconc, który ciągnie się wzdłuż północnego wybrzeża Hawany i łączy Kubę historyczną z nowoczesną. Liczne bary, restauracje, hotele, stare samochody nadają temu miejscu cudowny klimat.

8. Zielony deptak, czyli Paseo del Prado to kolejne miejsce, które kochają kubańczycy. Słychać tu muzykę, która porywa do tańca mieszkańców i nie tylko.

9. Plac Rewolucji to ogromny plac, na którym co roku w dniu 26 lipca odbywa się huczna rocznica początku rewolucji kubańskiej. Tutaj stoi 18 – metrowy pomnik kubańskiego poety i pisarza oraz przywódcy ruchu niepodległościowego, który uważany jest za bohatera narodowego.

10. Miramar to bardzo elegancka dzielnica, w której znajdują się ambasady i restauracje. W miejscu tym znajduje się ławeczka, na której siedzi słynny Beatles – John Lennon oraz makieta miasta w skali 1:1000 i park z amfiteatrem. Jeśli chcemy posłuchać gorącej salsy, mamy okazję spędzić wieczór w Casa de la Musica.

Hawana ma klimat tropikalny i morski. Najcieplejsze miesiące są latem, ale w okresie od czerwca do października jest największa szansa, że spadnie deszcz. Dlatego najlepiej w podróż na Kubę wybrać się w miesiącach od listopada do maja. W tym czasie nie będziemy cierpieć z powodu wielkich upałów, a i tak będzie dużo słońca.

Written by admin

Leave a comment