Karkonoskie skarby – co koniecznie trzeba zobaczyć w tych górach?

Karkonoskie skarby – co koniecznie trzeba zobaczyć w tych górach?

Majestatyczne szczyty, potężne formacje skalne oraz niezapomniana sceneria – oto atrakcje, dzięki którym turyści tak chętnie odwiedzają Karkonosze. Wycieczki po tych górach mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć? Oto punkty, których w trakcie karkonoskich wędrówek nie można pominąć.

Jednym z najważniejszych punktów w programie wycieczki po Karkonoszach jest najwyższy szczyt tej grupy górskiej. Potężna Śnieżka kusi wspaniałymi panoramami oraz takimi atrakcjami, jak zabytkowa kaplica św. Wawrzyńca oraz obserwatorium o dość charakterystycznym kształcie. Przez szczyt ten przebiega granica polsko-czeska, można się tu spotkać i z polskimi, i z czeskimi turystami. Inną atrakcją, z której Karkonosze z pewnością mogą być dumne, są malownicze wodospady. Jednym z tych najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych jest wodospad Szklarki, który może się pochwalić wysokością dochodzącą do 13 metrów. W gronie takich ciekawostek wyróżnia się też wodospad Szklarki, któremu turyści spędzający wczasy w Karkonoszach również bardzo chętnie poświęcają swój czas.
A jakie atrakcje czekają na turystów w karkonoskich miejscowościach? W Karpaczu, popularnym kurorcie, na terenie którego tanie noclegi można znaleźć o każdej porze roku, czekają na gości ciekawe zabytki. Wczasy w tej miejscowości są idealną okazją do tego, by zwiedzić jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Jest nim świątynia Wang, zbudowana na przełomie XII i XIII wieku na terenie odległej Norwegii. W Karpaczu czeka też na gości wyjątkowe Miejskie Muzeum Zabawek, które może oczarować nie tylko tych najmłodszych turystów, ale i ich opiekunów. Ciekawe eksponaty czekają też w Muzeum Sportu i Turystyki. W miejscu tym można zapoznać się z historią turystyki w Karkonoszach, można też ujrzeć ciekawa kolekcję zabytkowych sanek oraz nart. Całość robi ogromne wrażenie, warto zatem i tej placówce poświęcić odrobinę uwagi. Drugim ośrodkiem turystycznym, który w karkonoskiej turystyce odgrywa bardzo ważną rolę, jest Szklarska Poręba. I tu nie brak domów wycieczkowych, hoteli i pensjonatów, w których można znaleźć tanie noclegi. A co z atrakcjami turystycznymi? Jest ich sporo. Intryguje Chata Walońska, która przypomina o Walonach – poszukiwaczach złota oraz zielarzach, którzy w dziejach Karkonoszy odegrali bardzo ważną rolę. Niezapomnianych wrażeń może też dostarczyć wizyta w Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie. Dinozaury, las karboński – oto najważniejsze zagadnienia, z jakimi można się spotkać w tym miejscu. W czasie wycieczki po Karkonoszach warto też zajrzeć na teren Sobieszowa – jednej z dzielnic Jeleniej Góry. Czeka tu ciekawe wzgórze, będące enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego. Na jego szczycie wznoszą się ruiny XIV-wiecznego zamku Chojnik – potężnej fortyfikacji, która do dziś robi ogromne wrażenie na zwiedzających.

Karkonosze to wyjątkowy skrawek Sudetów. W tych górach każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego, a wycieczki w tak pięknej scenerii staną się dla każdego miłośnika gór niezapomnianą przygodą.

Written by admin

Leave a comment